Balra az út szélen hajts és jobbra előzz.
Ha nincs gyalogjáró, akkor az útszélen 1 m-es csík a gyalogosé.
Budapesten több helyen (azokon a hidakon, ahol villamos jár, a Vámház-körúton, Budán a Császár-fürdő előtt) elrendelte a főkapitány, hogy a személyautók balra a villamos-sínen előzzenek. A kerékpáros azonban nem személyautó!
A villamossín a villamosé, azon te ne hajts, mert megbüntetnek!
Különösen ott ne, ahol azon téged a személyautó jogosan akar balról előzni (l. fent).
A kerékpáron a belügyminiszteri előírás szerint kell, hogy legyen:
a) biztosan működő kormány,
b) kézi, ú. n. dörzsfék, még ha van is a gépen kontra-fék,
c) legalább 30 méterre hallható kézi csengő (a kürt az autónak van elő írva!!),
d) szürkülettől napkeltéig színtelen üvegű lámpával (színes lámpa hatósági jelzésekre szolgál!!) és hátul jól látható helyen piros prizmával, ú. n. "macskaszem."
A gép csak úgy mehet utcára, ha azon a menetiránytól nézve jobboldalon, az első kerék tengelycsavarjával felerősített táblán rajta van a tulajdonos neve és lakása. A tábla 10 cm hosszú és 5 cm széles fehér bádogtábla. A betűk feketék. Mindenki maga készítheti.
A városokban a rendőrhatóság által kijelölt forgalmasabb belső területen 16 év alatti gyermek nem kerékpározhat.
A kerékpárosnál a személyazonosság igazolására alkalmas fényképes igazolvány kell legyen. Erre a célra cserkészigazolvány is megfelel.
Tanulni csak külső területen szabad!
Szabad út esetén is csak 20 km óránkénti sebességgel szabad haladni lakott helyen.
Városokban és községekben csak lépésben haladó járóműveket szabad kerékpárral előzni.
Tilos más közlekedési eszközzel versenyezni, villamosba, teherautóba kapaszkodni, vagy bármi módon a közlekedést zavarni, vagy állatokat ijeszteni.
A kerékpárról le kell szállni és azt kézen kell vezetni, ha:
a forgalom, a személy- vagy a vagyonbiztonság megkívánja,
zártan menetelő csapattal, körmenettel, rendőr-, csendőr-, tűzoltó- és mentőautóval vagy ijedős állatokkal találkozunk, ezek elvonulásáig.
Forgalmas utcákon vagy előzéskor több kerékpár egymás mellett nem haladhat!
Kormányelengedés és egyéb mutatvány lakott helyen tilos!
Kutyát kerékpárhoz kötni, utast vinni, kerékpárral kocsit húzni tilos!
Forgalmat zavaró, vagy olyan csomagot, amely miatt nem tudjuk mind a két kézzel szabadon fogni a kormányt, nem szabad a gépen vinni.
Ha a hatósági közeg (csendőr, rendőr) tilos jelzést ad, akkor a szabad jelzésig leszállva állni kell a gép mellett.
A kerékpárt gyalogjárón tólni tilos.
Hídfőnél, forgalmas helyen, útkeresztezésnél előzni tilos!
Főútvonalra igen óvatosan szabad csak kikanyarodni és semmiképpen sem szabad ilyenkor a villamost zavarni.
Budapesten azután vaskos kötetnyi olyan külön rendelkezés van, amelyek természetesen a fejezet elején említett "Közlekedési Kódex"-ben nincsenek benn. Ezekből csak néhány szemelvényt.
A Lánchídon és az Alagútban még tólni sem szabad a kerékpárt.
Sok "egyirányú" utcánk van. Ezekben csak egyirányban szabad haladni. Jelük az út baloldalán, esetleg házfalon elhelyezett piros-fehér-piros tábla "Behajtani tilos" felirattal.
A hajtási irányt pirosszegélyes "Hajtási irány" felírású nyíl mutatja.
Vannak körforgalmú tereink is Budapesten. Ezeken csak a baloldalon körülhajtva a teret, szabad áthaladni. Jelük kék alapon körben csavarodó fehér nyíl kerek táblán.
A Nagykörút és a Rákóczi-út keresztezése ú. n. "Tiszta keresztezés", vagyis csak egyenesen szabad rajta áthaladni, befordulni tilos.
Budapesten a főkapitányi rendelet "főútvonalakat" jelölt ki, amelyeken többek között kerékpárral reggel 7-től este 9-ig közlekedni tilos, itt a kerékpár csak kézen vezethető, szorosan a gyalogjáró mellett. Ezeket az utakat a menetirányból nézve baloldalon élére állított piros négyzettel ellátott névtábla jelöli. Ezek az utak jelenleg: A Rudolf-rakpart, a Magyar Tudományos Akadémia és az Országház között, az Andrássy-út, gróf Tisza István-utca, Rákóczi-út, Lipót-körút a Falk Miksa, illetve Hollán-utca és a Berlini-tér között, Teréz-körút a Podmaniczky- és a Király-utca között, Erzsébet- és József-körút Fő-utca a Jégverem-utca és a Pálffy-tér között.
Mindenütt, ahol a villamos az út két oldalán halad, a személyautók a villamos sínen haladhatnak és előzhetnek.
Teljesen tilos a járműközlekedés: Evetke-út, Melinda-út, a Zalai-útnak a Dániel- és a Kútvölgyi-út közötti része, a Lágymányosi-tónak a Budafoki-út felé eső oldalán egy névtelen útdarab, a budai Dunakorzó és az Érsek-utcában.
A Városligetben a mutatványos téren III. 15-től X. 15-ig vasár- és ünnepnapon d. u. 2-9-ig és a Dunakorzón még tólni sem szabad a kerékpárt.
A Lánchídon tilos a kerékpárral áthaladni reggel 7-től este 9-ig. Az Alagútban kerékpárral előzni mindig tilos, áthaladni pedig csak este 9 és reggel 7 között lehet.
A kerékpárokat külön eltiltotta a főkapitány a Műegyetem-rakparttól a Budafoki-út és a Bertalan-út között, a Délivasút indulási oldala előtt, a Pasaréti-útnak a Retek- és Hadapród-utca közé eső részéről, az egész IV. kerületből, a Dorottya-utcából, Mária Valéria-utcából, Hungária-körútról a Stefánia- és Kerepesi-út között. A Tisztviselő-telepnek az Orczy-út, Üllői-út, Hungária-körút és Simor-utca által határolt részéről. Pesterzsébeten a Kossuth Lajos-utcából, vasár- és ünnepnap d. e. 10 órától éjfélig.
16 éven aluliak nem kerékpározhatnak a pesti oldalnak gr. Haller-utca, Orczy-út, Orczy-tér, Fiumei-út, Rottenbiller-, Szinnyei Merse-utca, Ferdinánd-híd, Ferdinánd-tér által határolt belső területén.
Budán pedig Döbrentei-tér, Attila-körút, Szent János-tér, Krisztina-körút, Széll Kálmán-tér, Margit-körút által határolt belső területen.
A lassítást, megállást és fordulást jelezni kell. Lassítás jele a feltartott kéz. A megállást és jobbra fordulást a jobbra vízszintesen kinyujtott kar jelzi. A balra fordulást a vízszintesen az áll alá, a váll magasságában behajlított jobb alkar jelzi.
Balra fordulni kis ívben, tehát szorosan az út baloldalán kell.
Jobbra viszont nagy ívben kell fordulni, tehát nem szabad átvágni a fordulót.
A rendőr feltartott karja álljt, a vízszintesen kinyujtott szabad utat jelent.
A jelzőlámpa sárga fénye a keresztezés gyors kiürítését, a piros álljt és a zöld szabad utat jelent.
Légy mindig udvarias, különösen ha igazad van!